Новий сенс. Новий контекст. Новий ресурс. Ми знаходимось в стані перезавантаження. Фізичного, психологічного, енергетичного та навіть духовного. Сьогодні надважливе завдання – знайти можливості та пройти момент «занепаду сил» з мінімальними втратами. Австрійський військовий нейропсихолог Томас Вебер говорить, що українці вже пережили перші дві стадії: сильного переляку та страху смерті. Мільйони українців зараз страждають від хронічного синдрому втоми.
Ресурси – дуже індивідуальне питання. Те, що надихає та дає енергію одному, може бути «пожирачем» та вибити з колії іншого. Тому варто уважно прислуховуватися до себе та усвідомлювати «чорні діри», з яких витікає енергія, і вміти говорити “ні” усьому, що відбирає сили.
Ресурсний стан – це відчуття заряду енергії, сили, мотивації на досягнення бажаних цілей. Щоб відчути цей запал та енергію не обов’язково лише прагнути традиційно відпочивати, нічого не роблячи. Частіше оця потужна підзарядка відбувається під час роботи, активного відпочинку, фізичних та емоційних навантажень. Так громадський діяч заряджається від підтримки однодумців, співробітник перестає відчувати нездужання і отримує заряд бадьорості від своїх колег.
Для розуміння ресурсний стан має кілька складових:
- Фізичний: повноцінний сон, правильне харчування, турбота про своє здоров’я.
- Психологічний: наша цілісність, стійкість, впевненість.
- Енергетичний: отримання позитивних емоцій, запобігання беззмістовній втраті енергії.
- Духовний: місія, самореалізація.
Якщо ми у безпеці, то маємо набагато швидше прийти до тями, почати конструктивно міркувати та діяти. Адже в ресурсному стані ми принесемо набагато більше користі собі, родині і державі в цілому!
Розкрити в собі адаптаційний потенціал допоможуть 12 Інструментів, правил та звичок для ресурсного стану. Вам знадобиться 30 хвилин для того, аби уважно прочитати їх та пропрацювати. Якщо у вас їх немає,закривайте сторінку. Пробігтися по діагоналі – даремна трата часу.
- Перший інструмент ресурсного стану в психології зветься «Самопідкріплення» або «Самомотивація в міні-діях». Як тільки ви досягли чогось хоча б трішки більшого, ніж робили це раніше: встали з ліжка, жінки нафарбувались, приготували їжу, чи вдалося попрацювати, а можливо хтось весь день відпрацював – ви молодці! Хваліть себе! Як в тому прислів’ї: «сам себе не похвалиш – ніхто не похвались!» Скільки разів в день ви хвалите себе? Прямо зараз найдіть в чому ви сьогодні молодець? Та ведіть облік (запис у нотатках чи щоденнику) – в чому продуктивніші ви стали сьогодні? Я от вас прямо зараз щиро похвалю – ви молодці, що шукаєте відповіді на запитання та турбуєтесь про свій ресурсний стан. Маленькі перемоги надихають на більші. Цінуйте себе!
- Друге правило – вводимо Режим дня, сну, відпочинку. Обов’язковий сон не пізніше 23.00 та не менше 8 годин (звісно, якщо ви не біжите в бомбосховище). Скільки годин ви зараз спите? Більшість із вас знає про мелатонін та соматотропний гормон і їх вплив. Якщо є можливість і бажання, було б добре трохи відпочити вдень. Приводимо до ладу те місце, де знаходимось, спимо, працюємо. Заново формуємо звички, починаючи від звички заправляти ліжко. До речі, ви можете робити фото і фіксувати, як було до і як буде після наведення прядку в вашій кімнаті, і ділитися цими фото з вашими рідними, друзями. Правило «Першого часу» – пробуйте впровадити звичку, яка зарядить вас енергією на день. В першу годину після пробудження не дивитися новини, а зробити контрасний душ, прочитати кілька сторінок цікавої книги.
- Третє правило «Фізичні вправи». Адже це дії, які дають велику енергію та підвищують витривалість. Щодня ми маємо ставати сильнішими фізично. Аби мати сили рухатися та робити і, як результат, створювати те, що хочемо мати. Під час фізичного навантаження спалюється адреналін. Тож завдання займатися спортом 1 раз на день 40 хвилин. Пам’ятайте, що на 30-у хвилину в мозок викидається ендорфін – гормон радості. Займатися можна зарядкою, йогою, а можливо, навіть дуже активно потанцювати, накшталт африканських танців (але не більше 15 хв.) Також добре працює ходьба. Знаю таких, що ходять по 1-2 години з чудовими результатами. Що ви робите? Пам’ятайте, ми маємо бути сильними фізично для того, щоб мати енергію та ресурсний стан!
- Четверте правило «Їжа козаків». Те, що ми їмо, впливає на рівень нашої енергії. Хочете дізнатись, що їли козаки? То був борщ, рибна юшка, куліш, галушки, багато каш, овочів та фруктів з саду. Мінімізуйте смажене та велику кількість цукру. Пийте теплу воду, від холодної відбуваються спазми і витрачається енергія на її нагрівання. Щоб наш кишківник гарно працював, не запивайте їжу водою, як мінімум за 30 хв. до і за 30 хв. після. Якщо раптом ви готові – спробуйте після 6 години вечора не їсти, аби дати 16 годин розгрузити організм без їжі. Адже коли ми їмо на ніч, наші системи працюють на перетравлення їжі. Ви можете дуже акуратно, м’яко, протестувати це на своєму організмові.
- Правило «Трьох десятків». Бувають ситуації, коли ми перебуваємо в стані «емоційного захоплення», тобто емоції беруть гору над цінностями та цілями. Як із нього вийти? Уявити себе по черзі в трьох часових відрізках: через 10 годин, 10 місяців і 10 років. Та відповісти на запитання: «Що я думаю про це зараз?». Спробуйте відійти, поглянути на ситуацію зі сторони та, можливо, задати собі більш глибше запитання: в чому я став/стала сильніше?
- Інструмент «Пошук сенсу». Як би важко нам не було, нам потрібно усвідомити новий сенс – вижити. Усвідомити власну вищу ціль, відповівши на запитання «Навіщо», «Заради чого»? Це розуміння допомагає легше долати перешкоди, вставати та йти далі, навіть якщо дуже важко. Іншим стимулом може стати відповідь на запитання: «Для кого все це робиться?» Для себе, сім’ї, дітей, батьків. Якщо у вас є діти – ви маєте допомогти їм стати на ноги, одружити їх. Батькам встигнути показати інші країни та й для себе знайти те, що буде вас робити радісними.
- Правило: «Емпатія найближчим». Спілкування з людьми, підтримка одне одного – це шанс потоваришувати, зміцнити дружбу або навіть завести нові стосунки. Але варто пам’ятати, якщо ви будете співчувати всім підряд, кожній інформації, посту в соціальних мережах з фото, то зовсім скоро ви емоційно виснажитесь. З іншого боку, не варто й закриватися в собі, адже гармонічні стосунки з оточуючими дають нам силу. Розмова допомагає “розрядитися”, осмислити події. В цей момент ви розумієте, що ви не одні. У всьому шукаємо баланс.
- Інструмент «Лист розумній людині» – це письмове викладення проблеми для зняття емоційної напруги. Цей спосіб допомагає при прийнятті непростих рішень, особливо коли ви емоційно сильно залучені. Не завжди можна розповісти про ситуацію комусь чи ви бачите, що оточуючі й так перевиснажені. Метод листів допомагає подивитися на ситуацію з різних кутів, віддати проблему паперові та зняти напругу. Як результат – ви отримаєте нове переосмислення ситуації. Рекомендую завести щоденник або діліться думками в соціальних мережах. Після цього ви будете відчувати полегшення: ви виклали їх на папері, пережили та відпустили.
- Інструмент «Інформаційний детокс» – відпишіться від половини груп, інформація дублюється скрізь. Знайдіть в ідеалі одне джерело інформації, якому ви довіряєте. Дивіться новини 2 рази на день, увімкніть будильник на новини. Перестаньте забивати голову зайвою інформацією. Цифровий детокс дуже важливий. Ви думаєте, посиджу в соціальних мережах і відпочину – нічого подібного! Ви не відпочиваєте, а навпаки отримуєте інформаційне перенавантаження.
- Рамка Результату – інструмент для ефективної організації дня/тижня/місяця. Складається з 4 кроків. Дайте відповідь на запитання: 1. Чого ви хочете/цілі на день/тиждень/місяць? 2. Як ви будете це досягати? (план дій) 3. Як ви зможете собі допомогти чи зашкодити? (виключити мобільний телефон, скайп, зробити чашку чаю і т.д.)? 4. Як ви дізнаєтесь, що досягли бажаного (почуєте, побачите)? Як ви собі віддячите (який собі зробите подарунок)? Підтримуйте себе та винагороджуйте навіть за дрібні досягнення.
- Наостанок «Метод Єврейської бабусі». Щиро запитуйте про самопочуття. Надавайте цінність один одному. Будьте щедрі на слова та почуття для близьких, зрозумійте ваше оточення, якому ви хочете бути підтримкою. Приклад питань: Ти поїв? Ти в шапці? Ти каву/чай пив(ла)? Голову мив/мила? Що навколо тебе?
- Інструмент «Візуалізація майбутнього». Мрійте про майбутнє, фантазуйте! Відкрийте нотатки або візьміть ручку і запишіть все, що спадає на думку: “Що я робитиму завтра, через місяць?”, “Що робитиму після війни?”. Фіксуйте навіть дрібниці: як будете гратися з кошеням чи собакою на подвір’ї, підете в улюблену кав’ярню, спортзал.
Пробуйте, дивіться, що з переліченого вам відгукується і перетворюйте це в звичку. Діліться з вашим оточенням. Зрозуміло, що різна діяльність задовольняє різні потреби. Зустріч з рідними дарує відчуття сили роду, занурення у щасливі спогади дитинства повертають базове відчуття радості, да навіть просто задоволення від смачної їжі дає відчуття стабільності. А якщо ви виїхали, то подорож задовольняє пізнавальний інтерес, забезпечує зміну картинок, рух, можливість отримати нові враження, нові контакти.
На війні потрібно продовжувати жити. Ми живі прямо зараз. Робімо те, що від нас залежить. Будь-яка війна закінчується. І ця обов’язково закінчиться. Бажаю кожному знайти щастя під новим мирним небом!
30 марта, 2022
Первые дни войны для меня было спасением – режим дня . Сочетание физического ( йога , прогулка )
Духовного ( молитва и аффирмации )
Эмоционального ( просто включала ментальные программы на частотном приборе ) .
Рамка результата – сейчас начну использовать .