У чому унікальність?

Прохідники ДТЕК ШУ «Тернівське» завдяки новій технології зміцнення порід успішно перетнули гірничою виробкою найбільше в Західному Донбасі геологічне порушення – величезну тріщину в земних надрах довжиною 50 км, яка називається Богданівське скидання.

Ця тріщина «розривала» вугільні пласти. Перепад глибини між розірваними частинами гірського масиву становив за вертикаллю близько 300 м. Перетин гірничими виробками таких великих геологічних порушень вважається найскладнішим процесом у вуглевидобутку і вершиною мистецтва в гірничій справі. Небезпека в тому, що стан пухких, загазованих порід, з яких складається тріщина, вкрай нестабільний. Такі породи схильні до обвалення, в них багато метану, в них підвищений гірничий тиск, що загрожує спученням ґрунту, деформаціями порід навколо виробки, раптовими викидами вугілля і газу. До того ж, верхній шар скидання піднявся близько до поверхневих водойм, через що в будь-який момент до виробки могла хлинути вода і затопити не тільки її, але і весь горизонт.

Провідні вчені в галузі геомеханіки і фахівці ДТЕК провели комплекс досліджень і розробили нову безпечну технологію кріплення, яка дозволяє проходити маловивчені і непередбачувані ділянки шахтного поля.

Суть нової технології – у багаторівневому зміцненні порід. Кріплення здійснювалося у декілька етапів. У забої встановлювалося випереджальне анкерне кріплення, потім – потужні металеві арки. Порожнечі між арками і гірським масивом заповнювалися швидкотвердіючим бетоном, а потім у тріщинуватий масив закачувалися високоміцні полімерні смоли.

Аналогів Богданівського скидання немає навіть в Європі. І відповідно, немає практики проходження таких ділянок. Один з недавніх прикладів проходження меншого за масштабом порушення був у Німеччині, на шахті «Проспер-Ханіель». При проведенні виробки сталися два прориви шламових породних мас і ряд дрібніших аварійних ситуацій. І якщо німецькі шахтарі проходили виробку із середньою швидкістю 2 см на добу, то наші прохідники рухалися в 100 разів швидше – проходили 2 метри.

У всьому світі немає більш успішного досвіду проходження таких великих тектонічних порушень.

Який ефект?

Зроблено перший крок до підготовки нового поля шахти із запасами вугілля 10 млн тонн. Тим самим гірники продовжать життя шахти «Самарська» як мінімум ще на 15 років. Без проходження Богданівського скидання вже у 2016 році почалося б згасання робіт на шахті, виробнича потужність шахти «Самарська» зменшилася б удвічі.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA