Гострі відчуття, яскраві емоції, захоплення, драйв, можливість випробувати себе — жоден спосіб відпочинку не приносить одразу стільки сильних і позитивних вражень, як екстремальний спорт. Море, річки, гори, небо — всюди можна знайти адреналінову активність до душі, краще пізнати себе, природу, дізнатися межі своїх можливостей та принаймні вирватися зі щоденної рутини. Не дивно, що екстремальні види спорту знаходять все більше прихильників в Україні. Один з них — герой нинішнього випуску, генеральний директор Авдіївського коксохімічного заводу Групи Метінвест Муса Магомедов.

Найпопулярніші види адреналінового спорту — це стрибки з парашутом, віндсерфінг та гірські лижі. За потужністю вражень з ними не зрівняється, напевно, ніщо. До них важко звикнути, бо щоразу вони дають нові відчуття.

Якщо чітко дотримуватись певних правил і бути розсудливим, більшість видів екстремального спорту — цілком безпечні. Головне — не переоцінювати власні сили та не намагатися перемогти природу. Адже ви ніколи не здолаєте гору, вона або дозволить вам підкорити її, або ні. Так само і виходячи в море, залиште будь-які спроби думати, що ви сильніший за хвилю. Отже, правило №1 в екстремальному спорті — не боротися зі стихією, а просто бути в ній і поряд з нею. Тоді у вас все вийде!

Як вибрати екстремальний вид спорту

Насправді частіше не ви вибираєте вид спорту, а він — вас. Тут — як в будь-якому захопленні: якщо ви чимось зацікавилися і це вас вабить, варто спробувати. Якщо спробували і вас «зачепило» — значить, слід продовжувати. От і все.

Як почати займатися

Заняття екстремальним видом спорту краще починати з людиною, яка вже має у ньому досвід: з другом, колегою по роботі тощо. Не зайвим буде поцікавитися про цей спорт, дізнатися про нього в інтернеті, почитати відгуки. Також зважте на сезонність та географію обраного спорту, на те, яке спорядження необхідне для нього, а також скільки вам буде коштувати нове захоплення у середньому.

Будь-який спорт вимагає особливих рис характеру і певної фізичної підготовки, тим більше екстремальний. Загартовуйте тіло та характер. Почавши займатися, не намагайтеся «зібрати» відразу весь адреналін. Йдіть від малого до більшого і намагайтеся відповідати своїй кваліфікації. Це обов’язково принесе хороший, правильний результат. Чіткішими стануть риси, які розвиває екстрим: вміння швидко приймати рішення, завзятість та витривалість, впевненість у собі.

Куди відправитися за екстримом

Місць в Україні, де можна отримати максимальне задоволення від екстремальних видів спорту, не менше, ніж в будь-якій європейській країні.

ВОДА

Віндсерфінг — це одночасно і водна розвага, і вид вітрильного спорту: вам потрібно вміти майстерно керувати на воді легкою дошкою з вітрилом. Інший гарний спосіб «спіймати хвилю» та відчути подих вітру — кайтинг: тут замість вітрила вам доведеться керувати повітряним змієм.

Потужна кайт-школа існує біля Одеси, в Коблево, на березі Чорного моря. Втім, під час помірного шторму і на Азовському морі — в Кирилівці чи Бердянську — ви отримаєте масу адреналіну. Завдяки унікальності природних умов Бердянськ став столицею українського віндсерфінгу. Тут працюють кілька шкіл і прокатних баз та навіть проводять чемпіонати України.

Дуже популярний серед українців рафтинг, швидкісний річковий сплав.

В Україні багато стрімких та мальовничих річок, і можна легко обрати маршрут для рафтингу залежно від рівня складності та місця розташування. Незабутні емоції принесуть напрочуд гарні Дністер, Десна, Південний Буг, Случ, Тетерів, а адреналіну додадуть Чорний і Білий Черемош, Прут, Тиса, Лімниця.

ЗЕМЛЯ

Мандрівки печерами — спелеотуризм — надзвичайно цікаве заняття, що дозволяє дослідити таємничі ходи, побачити казкові підземні замки та палаци, ріки та озера. А оскільки спускаються в печери групами, такий вид спорту розвиває товариськість і командний дух. Найбільше печер в Україні — на Тернопільщині та Поділлі. Вхід в деякі з них являє собою вертикальний колодязь і вимагає спеціального облаштування та навичок.

Існують і свої «печерні» рекорди. Наприклад, печера Кришталева (Тернопільська обл.) — одна з найдавніших: вважається, що їй близько 20 млн років. А найдовша в світі гіпсова печера (село Королівка) має назву Оптимістична і занесена в Книгу рекордів Гіннеса. Її довжина — понад 260 км!

Найпопулярніша серед спелеологів-любителів — печера Млинки, що також на Тернопільщині. У Млинках добре налагоджена інфраструктура, прокладені туристичні та спортивні маршрути, причому їх неймовірна кількість, і всі вони нанесені на карту.

ГОРИ

Величні Карпати, що розкинулися в чотирьох областях України, дозволяють кататися на гірських лижах з листопада по квітень на спусках будь-якої складності. Найбільші гірськолижні курорти нашої країни — Буковель (Івано-Франківщина), Драгобрат і Пилипець (Закарпаття), Славське (Львівщина).

За естетикою, кількістю адреналіну й драйву цей вид спорту може змагатися хіба що з віндсерфінгом. Емоції, отримані на гірських схилах, не зрівняти ні з чим.

Ще один екстремальний вид спорту і відпочинку, від якого дух захоплює — скелелазіння. Неабияке фізичне тренування, випробування на витривалість, гострі відчуття і просто задоволення від процесу — ось те, чим ваблять скелі. А бонус у подарунок спортсменові — красиві види, що відкриються з вершини. Популярні Коростишівський кар’єр і скелі в Денишах (Житомирська область), Букський каньйон (Черкащина), скелі Довбуша (Івано-Франківщина).

НЕБО

Стрибок з парашутом дарує ні з чим не зрівняне відчуття вільного падіння і польоту. Перед стрибком ви обов’язково проходите медичний огляд і короткий інструктаж. Вам розповідають, як поводитися в повітрі та в літаку, все про техніку стрибка і про дії в особливих випадках.

Можна стрибнути трьома способами: у тандемі з інструктором і сам на сам з повністю керованим або некерованим парашутом. В останньому випадку ви приземлитеся там, «куди занесе».

Якщо ж не наважуєтеся стрибнути з літака на землю, спробуйте більш помірний «стрибок у небо» — парапланеризм. Польоти на параплані порівняно недорогі, а базова інструкція перед тим, як ви отримаєте максимум задоволення, займе всього 15 хвилин.

 

Цей матеріал опублікований в корпоративному журналі ПУМБ “Народний банкір”