Якщо серед ваших колег ви помічали знижену продуктивність роботи, часті лікарняні, зниження якості виконання задач – це сигнали тривоги, адже емоційний стан ваших співробітників терміново вимагає уваги.

У світі, де попит на спеціалістів у галузі психології та психотерапії зростає, здається, немає необхідності пояснювати, що ментальне здоров’я людини не менш важливе, ніж фізичне. Більшість розвинутих компаній сьогодні розуміють, що проблеми з ментальним здоров’ям співробітника мають негативний вплив не лише на особистісному рівні, але й відображаються на діяльності всієї компанії.

Скільки стреси коштують бізнесу?

Чимало експертів вже неодноразово підраховували ці збитки у грошовому еквіваленті.  Для прикладу, цьогоріч  Deloitte UK на своїй сторінці в Twitter зазначив, що вартість поганого психічного здоров’я коштувала британським працедавцям близько 45 мільярдів фунтів стерлінгів на рік (це на 16% вище, ніж в 2016 році). 

На нашу думку, подібні розрахунки взагалі знімають питання з розряду: «Чи потрібно бізнесу турбуватися про емоційний стан співробітників?», «Для чого компанії знати, як почувають себе співробітники?» і т.д. Тепер цілком зрозуміло: здоровий співробітник = ефективний співробітник.

Однак в такому контексті постають інші запитання – «Як зрозуміти, коли співробітнику потрібна допомога?» та «Як допомогти співробітнику впоратися з проблемами ментального характеру?». 

Дослідження ДТЕК: step by step, що робити, щоб оцінити стан команди

Шукаючи відповіді на ці запитання Academy DTEK звернулася до наукового доробку у галузі дослідження психо-емоційного стану. Ми не будемо у цій статті пірнати у світ  наукових підходів та методик у галузі ментального здоров’я, а пропонуємо детальніше ознайомитися з кейсом реального дослідження з вивчення емоційного стану співробітників ДТЕК.

Academy DTEK визначила емоційний стан більш ніж 1000 офісних співробітників ДТЕК. Для цього був використаний соціологічний тест SCL-9-NR, який вимірює психологічний дистрес (стан апатії, занепаду життєвих сил і виснаженості). При якому у людини відсутні можливості самостійно відновитися та справлятися з буденними стресорами). 

Це дослідження повинно було допомогти зрозуміти, яка кількість співробітників знаходиться в нормі, яка в групі потенційного ризику, а кому необхідна допомога «вже зараз». Це дозволяє управлінцям оцінити картину по компанії в цілому. 

Дослідники Academy DTEK на цьому не зупинилися, і додали до опитування запитання про фактори в робочому середовищі, що потенційно можуть бути пов’язані з рівнем дистресу. Це були три групи факторів: 

  • відносини з керівником, 
  • відносини в колективі, 
  • особливості організації робочої діяльності. 

Ми хотіли виділити 6 факторів, що негативно впливають на стан співробітника та 3, що навпаки його покращують. Розуміння пріоритезації факторів, що впливають на емоційний стан співробітників, дозволяють керівництву першочергово зосередитися на роботі саме з ними. А, отже, вирішувати проблеми швидше та якісніше. 

Маленький стартап у боротьбі з дистресом

Однак і визначення факторів не стало фінальною точкою дослідження. Базуючись на проведеному аналізі, була побудована прогнозна модель та сконструйований калькулятор визначення рівня дистресу співробітника. Тобто, наразі HR-менеджер чи керівник компанії/підрозділу може попросити співробітника  відповісти у зручному інструменті на декілька запитань, аби зрозуміти його емоційний стан, а також побачити, який з факторів впливу турбує даного співробітника найбільше.

Калькулятор сконструйований таким чином, щоб співробітник витратив мінімум часу у зручному форматі (онлайн за посиланням). 

Даємо фрагмент калькулятора:

Що далі?

 Звичайно, дослідити емоційний стан співробітників – лише половина справи. Саме тому експертами Academy DTEK розроблено спеціальну програму з Self-management. 

До речі, практика запровадження програм для підтримки та покращення емоційного стану співробітників сьогодні є широко застосованою. Чимало сучасних компаній вже мають такий досвід. Наприклад, в Google ще в 2007 році була запущена програма Search Inside Yourself , яка пропонувала співробітникам компанії систему медитативних практик, інструментів для роботи з усвідомленістю та емоційним інтелектом. 

В результаті навчання: 66% стали відчувати кращу здатність справлятися зі стресом, 60% заявляють, що мають змогу оговтатися після емоційно-складних чи виснажливих ситуацій, ще 65% відмічають про можливість підвищити свою концентрацію та зосередитися на моменті «тут і зараз». В 2012 році на базі цієї програми був створений незалежний інститут The Search Inside Yourself Leadership Institute (скорочено SIYLI). Наразі SIYLI функціонує в понад 50-ти країнах. 

Deloitte UK у своєму недавньому звіті «Mental health and employers» підрахували, що британські працедавці отримують 5 футнів стерлінгів на кожен 1 фунт стерлінгу інвестований в ментальне здоров’я співробітників.  

В українському бізнес-середовищі також все частіше можна почути про важливість ментального здоров’я співробітників. Відповідно, питання інструментів, які допоможуть дослідити емоційний стан співробітників лише набирає своєї актуальності. Academy DTEK не лише вивчає різноманітні наукові підходи, але й апробовує їх в рамках власного бізнесу, і звичайно пропонує системні вирішення проблемних питань. 

Окрім цього експерти Academy DTEK надають кваліфіковану відповідь компаніям, які прагнуть запровадити data-driven культуру вже сьогодні. Ми надаємо консультації та послуги з проведення дослідження в компанії. 

За додатковою інформацією щодо послуг проведення дослідження звертайтеся до наших експертів: